Luxemburg

Benelux story - v Luxemburgu

Cesta do Luxemburgu celkom ubieha. Zjedli sme ďalšie sušienky. V rádiu počúvame nejakú francúzsku stanicu. Nič nerozumieme, ale aspoň že dobre hrajú. Vilo spí :) Riadime sa navigáciou, lebo tie francúzske nápisy nedokážeme rozlúštiť. 


Vchádzame do Luxemburgu. Mesto je plné áut, ale na cestách vládne poriadok. Zaparkujeme na platenom podzemnom parkovisku. Vyjdeme do ulíc. Zastavíme sa v jednom z obchodíkov so suvenírmi. Vyberáme upomienkové predmety. Ja musím zase vybrať tri rôzne v zhruba rovnakých cenách, inak budú doma boje :) Pri pokladni sa zatiaľ vystrieda niekoľko zákazníkov. Predavač sa s každým veselo rozpráva. Pritom bez problémov prepína medzi jazykmi podľa toho, s kým hovorí. Už som ho počul hovoriť plynule nemecky, francúzsky, anglicky. Teraz hovorí ďalším jazykom, ktorý nepoznám. Asi luxembursky. Šikovný chlapík. Zastavujeme sa v ďalšom obchodíku, lebo Vilo chce kúpiť klasické papierové pohľadnice. Obdivuhodné, že aj v tejto elektronickej dobe ešte niekto dodržiava takéto zvyklosti. Kým si Vilo vyberá, vonku sa spustil silný lejak. Predavačka vybieha von a schováva dovnútra stojany s pohľadnicami. Vilova záľuba v pohľadniciach nás teraz zachránila pred premoknutím. Dážď našťastie po chvíli ustal a my pokračujeme ďalej. Znie to čudne, ale aj tu (podobne ako v Štrasburgu) majú katedrálu Panny Márie (Cathedral Notre-Dame). Beháme po uličkách v centre a fotíme historické pamiatky. Mesto má peknú historickú architektúru. Na nádvorí budov zrejme miestnej samosprávy sme dokonca objavili maketu starého mesta. 


Luxemburg
 Katedrála Panny Márie (Cathedral Notre-Dame) v Luxemburgu

Čas nás opäť tlačí, máme meškanie. Musíme sa pobrať ďalej. Čaká nás dva a polhodinová cesta do Bruselu. Sadám za volant a vyrážame.


>> Ďalší diel už čoskoro... >>