Ako pripraviť deti na fotenie

Richard Gáži, September 2016

Fotky detí sú vždy tie najcennejšie. Čiastočne k tomu prispieva aj fakt, že tento druh fotenia patrí medzi tie náročnejšie. Práca s deťmi vyžaduje osobitný prístup a nemenej dôležitá je príprava pred takýmto fotením.


Ako sa teda pripraviť?

Novorodenci

Ideálne je, aby ste bábätko pred fotením unavili. Nedajte ho spať, rozprávajte sa s ním, venujte sa mu. Ono potom cestou do ateliéru zaspinká, a bude tuho spať počas fotenia. Vtedy sa s ním dá dobre pracovať, polohovať ho, prezliekať... Ak je dieťa dobre vyspinkané, bude sa na fotení mrviť, otáčať, bude pýtať papať a to sa bude fotiť zle. Je možné, že bábätko bude treba počas fotenia viackrát prezliecť. Preto je dobré obliecť ho jednoducho, aby sa pri vyzliekaní nezobudilo. Vhodné sú napr. dupačky, svetrík. Naopak, nepoužite body alebo pulóvrik, aby sa nemuselo vyzliekať cez hlavičku. 

Vezmite niečo, na čo je vaše dieťa zvyknuté alebo čo dokáže Vaše dieťatko zaujať, napr. hrkálka, známa hračka a pod.

Plienky, utierky, fľašky sú asi bežná samozrejmosť.


Dojčatá a batoľatá

Deti staršie ako 1 mesiac sa fotia inak, ako tie úplne najmenšie. Príprava je potom samozrejme odlišná. Deti, ktoré sa fotia v bdelom stave by mali prísť na fotenie dobre vyspinkané, aby mali dobrú náladu. Vezmite so sebou obľúbenú hračku vášho dieťatka, nie však takú, na ktorú je silne naviazané. Mali by ste totiž buď všetky fotky s touto hračkou alebo bude vaše dieťatko nešťastné, keď mu ju budete brať. Samozrejme treba mať pripravené úplatky ako chrumky, kúsky ovocia, cukríky a pod. 

Čo sa týka oblečenia, deti sa väčšinou neradi prezliekajú. Stačí priniesť 2-3 variácie oblečenia. Dieťatko už pred odchodom z domu oblečte do niečoho, v čom ho chcete fotiť. Ušetríte tak jedno prezliekanie.

Deťom svedčia svetlé živé farby, jemné pásiky a hravé vzory. Na spestrenie sú dobré napr. kožušinové vesty, štrikované čiapky a šály. Pre chlapčekov napr. kravata, prípadne klobúčik, športová helma, šatky atď. Pre dievčatká zas šatočky, čelenky, klobúčiky, šatky, prípadne nariasené sukne.

Ak sa chcete fotiť spolu s vašim dieťatkom, farebne zlaďte svoje oblečenie! Najlepšie jemné, nie príliš výrazné farby – biela, hnedá, sivá, béžová. Dôležitá vec: neberte si oblečenie so vzormi ani s nápismi či reklamami. Nevyzerajú na fotkách dobre. Výnimka môže byť károvaný vzor, pokiaľ je tematicky žiadúci.

Ak používate lak na nechty, zvoľte prírodný alebo bezfarebný. Nebude pôsobiť rušivo a nebudete mať problém farebne sa zladiť.

Vlasy si umyte večer pred fotením. Ak si upravujete obočie, tiež to urobte deň vopred. Vyhnite sa úprave v deň fotenia.


Posledné, ale možno to najdôležitejšie, nezabudnite na dostatok trpezlivosti a dobrú náladu. Fotenie má byť príjemná zábava, ktorú si máte spoločne užiť a na konci vás budú čakať krásne fotky vás a vašich malých pokladov.