Príprava

Benelux story - príbeh začína

Vždy bolo mojím snom cestovať a spoznávať iné krajiny a ľudí v nich. Nikdy predtým som sa k tomu riadne nedostal. Až teraz. Na zľavovom portáli som našiel ponuku poznávacieho zájazdu po Beneluxe. Okamžite ma to oslovilo. Päťdňový zájazd so zastávkami v mestách, ktoré sú najväčšmi lákadlami – Brusel, Bruggy, Gent, Amsterdam. Na Vianoce som si doprial digitálnu zrkadlovku a začiatkom roka sériu odborných kurzov fotenia. Toto by mohla byť ďalšia méta. Teším sa, že ak to vyjde, bude to ideálna príležitosť, ako spojiť cestovanie so staro-novou vášňou k foteniu.


Takže hor sa na to! Na portáli si kupujem kupón. Cestovať úplne sám nie je najlepšie, preto si hľadám parťáka. Nahováram Peťa, bývalého kolegu. Peťo súhlasí a tak kupujem kupón aj preňho (neskôr sa finančne vyrovnáme). Prichádza potvrdenie prijatia platby, číslo zľavového kupónu... Teším sa, neviem sa dočkať. O pár dní neskôr nachádzam na portáli ponuku ďalšieho poznávacieho zájazdu, tentoraz do Londýna. Myslím, že tento zájazd vyzerá ešte zaujímavejšie. V Londýne som nikdy predtým nebol, tak ma to dosť láka. Navyše cena zájazdu je dokonca ešte nižšia. Skúšam osloviť manželku, či by bola ochotná tolerovať ešte jeden výlet. Nepochodil som :) Dva výlety krátko po sebe je finančne, časovo aj „rodinne“ náročné. V polovici júla máme ešte naplánovanú rodinnú dovolenku v Chorvátsku. Uznávam, že má pravdu, ale je mi za tým zájazdom ľúto.


Konečne sa to priblížilo. Je pondelok ráno. Vo štvrtok poobede máme plánovaný štart. Stále však nemám z cestovky žiadne inštrukcie, kedy a kam presne sa máme dostaviť a kedy je očakávaný návrat (treba si zariadiť odvoz, keďže autá nechceme nechať päť dní bez dozoru na nejakom verejnom parkovisku). Volám do cestovky. Nikto nedvíha. Asi je pre nich ešte skoro ráno. Píšem im mail. Poobede prichádza odpoveď v duchu: „jáj vy asi neviete... posielali sme mail... k vám sa asi nedostal... zájazd bol zrušený... kupón si môžete uplatniť na niektorý z troch náhradných zájazdov“. Skoro ma trafilo! Toto je čo?! Ako to, že sa nekoná?! Ako to, že o tom nič neviem?! Komu posielali tie maily?! Načo mi je náhradný zájazd napr. do Transilvánie? Čo by som robil v Rumunsku?! Ja chcem ísť do Beneluxu! Volám do cestovky. Nik nedvíha. Píšem mail. Žiadam vrátenie peňazí. Pár dní zostáva môj mail bez odozvy. Po internete hľadám, aké mám teraz možnosti. Zisťujem, že o peniaze treba žiadať zľavový portál, a nie predávajúceho. Našťastie toto funguje, takže mi po pár dňoch prídu peniaze na účet. ...ale len za jeden kupón. Znova píšem na portál. Ospravedlnia sa a po pár dňoch príde aj zvyšok peňazí (opäť sa s Peťom finančne vyrovnávame).

Trasa

Som zronený, nešťastný, sklamaný. Tak veľmi som sa tešil. Navrhujem Peťovi, vykašľať sa na všetky cestovky a ísť autom na vlastnú päsť. Peťovi sa aj táto myšlienka pozdáva (tiež si tento rok robil kurzy fotenia :) ). Zostavujem plán cesty, kadiaľ by sme mohli ísť, kde sa zastaviť, kedy by sa to mohlo zrealizovať. Vychádza nám to tak na 7-8 dní. Zároveň sa obaja snažíme nájsť ešte jedného, ideálne dvoch, ďalších účastníkov. Bolo by veselšie a aj náklady na cestu by sa viac rozložili. Nakoniec sa k nám pridáva Vilo, s ktorým som sa spoznal v januári na jednom z fotokurzov. Vilo však má jedno zásadné obmedzenie. Nemá dostatok dovolenky a potrebuje byť na šiesty deň opäť v práci. Zároveň chce do programu pridať jedno mestečko, kde kedysi pracoval. Pripravujem nový, detailný plán s presnosťou až na polhodiny :). Bude náročné ho dodržať. Je trochu ambiciózny skoro až odvážny, ale vidieť toho chceme veľa a niečoho sa musíme držať. Nakoniec plán cesty vyzerá nasledovne: Bratislava – Salzburg – Chiemsee – Štrasburg – Luxemburg – Brusel – Gent – Eeklo – Bruggy – Antverpy – Haag – Amsterdam – Zaanse Schans – Bratislava. Štartujeme v stredu 4.7.2012 o 16:00 a vrátiť by sme sa mali v utorok 10.7.2012 v skorých ranných hodinách. Pôjdeme mojím autom. Pri šoférovaní sa budeme striedať. V stredu pred odchodom rýchlo cez internet hľadám a objednávam ubytko a cestovné poistenie. Blíži sa 16. hodina, čoskoro vyrážame.


>> Ďalší diel - Vyrážame >>